Tato povinnost je v konečném řešení nepřijatelnou cenzurou internetu. Pokud se státní moci nelíbí nějaký web, jakým právem si osobuje nárok na to, aby svobodným občanům k tomuto webu zamezila přístup? Nyní se státní moci znelíbila jedna část internetového obsahu, jindy to může být jiný obsah – a jsme opět v cenzurou ovládané společnosti.
Když už předpokládáme, že moc má právo nějaký web zakázat, tak udělat to zavedením zodpovědnosti třetí strany místo zodpovědnosti majitele/provozovatele toho nežádoucího webu je katastrofální rozhodnutí, protože ve výsledku mohou nastat jen dvě situace: Třetí strany (provozovatelé internetových sítí) nemají pod kontrolou to, co je předmětem zákazu, a jsou-li za to činěny zodpovědnými, budou buď reagovat tím, že budou preventivně blokovat vše co jenom vzdáleně zavání něčím nežádoucím, a výsledkem bude blokování naprosto legitimního obsahu, se všemi negativy které to může přinést nám všem.
Nebo budou trvale žít ve strachu, že budou platit obrovské pokuty za něco, co prostě nemají pod kontrolou a nemohou to uhlídat – takže mnozí z nich si to raději rozmyslí a místo podnikání v takto rizikové zemi půjdou podnikat raději někam jinam – opět s negativními důsledky pro nás všechny a naši ekonomiku.
Ne nadarmo nedávno varovala OSN i mnohé osobnosti internetu proti rozšiřování zodpovědnosti třetích stran a zavádění plíživé regulace internetu. Zatímco v některých zemích je právo přístupu k internetu zaváděno mezi základní lidská práva, v Česku by se schválením tohoto ustanovení zaváděla praktická cenzura internetu.
Cenzura nastává i ustanovením o zákazu reklamy na zmíněné loterijní společnosti – pokud bude v novinách či televizi např. fotografie či video z fotbalového zápasu AC Milán, na jehož dresech je reklama na zahraniční sázkovou společnost, může se jednat o porušení zákona, protože ona sázková společnost tím bude de iure propagována, přestože nepřímo. Povede to opět k nepřijatelnému cenzurování toho, o čem mohou média informovat, o čem je možné vystavovat obsah a psát na internetu, v novinách, časopisech či televizi.
Tato opatření jsou možná dlážděna dobrými úmysly, ale pro cenzuru v podobě blokování přístupu na některé stránky a zamezování zveřejňování jakýchkoli informací na internetu neexistuje žádný ospravedlnitelný dobrý úmysl. To bychom se dostali na úroveň diktátorských zemí. Mnoho zemí v Evropě reguluje hazard i bez cenzury.
Na základě těchto informací požadujeme, aby byly z návrhů novelizace zákonů vyjmuty paragrafy, které tuto cenzuru zavádějí a aby stát reguloval loterijní průmysl jinými způsoby než zaváděním cenzury.
Sdílete petici, času je málo!
Budeme rádi, pokud o petici Internetbezcenzury.cz dáte vedět co největšímu počtu lidí, například kliknutím na Facebook tlačítko, sdílením informací na twitteru nebo emailem. Času je málo, poslanci by měli o zákonu ve třetím čtení rozhodovat už v úterý 21.6.!
Článek na Živě.cz - Českému internetu hrozí cenzura, v úterý rozhodne sněmovna
Cely text je prevzaty z webu http://www.internetbezcenzury.cz/
Aktualizace 21. cervna 2011 23:34:
Cenzura internetu se nekoná, kontroverzní návrh padnul
Jak o kontroverzním návrhu hlasoval váš poslanec? Podívejte se