Nekdy zacatkem unora 2009 jsem si koupil disk
WDC WD1200BEVE-00WZT0 (120 GB). Mam ho v domacim serveru (Ubuntu Linux Server 10.04), kde bezi nepretrzite. Protoze chytry vyrobce tam dal nejakou ekologickou hovadinu, disk se sam dokazal za necely rok temer znicit. Je to kvuli tomu, ze porad jenom parkoval hlavy a skoro dosahl maximalniho mozneho cisla.
Nejsem jediny, kdo mel problemy.
Zkousel jsem pomoci hdparm upravit dobu parkovani, ale vubec to nepomohlo:
|
server:/etc# hdparm -S 60 /dev/hdb /dev/hdb: setting standby to 60 (5 minutes) server:/etc# |
Tak mi nezbylo nic jineho, nez na disk neustale zapisovat. Vim, je to ***** reseni – ale funguje to.
|
martin@eu:/$ cat /usr/local/bin/disk #!/bin/bash cd /tmp while [ 1 ]; do POC=1 while [ "$POC" -le 20 ]; do CAS=`date +%s` dd if=/dev/urandom of=/tmp/urandom$CAS bs=512 count=1 > /dev/null 2>&1 sync POC=$((POC + 1)) sleep 5 done rm /tmp/urandom* done martin@eu:/$ |
Po spusteni zacne bezet nekonecny cyklus, ktery kazdych 5 vterin (nekde na webu psali, ze disk parkuje hlavy po 8 vterinach) zapise do /tmp (/tmp je pripojene na tom disku) soubor o velikosti 512b. Pomoci sync nutim system, aby zapsal vse z cache na disk. Jakmile se tam nahromadi 20 souboru, vsechny se smazou a jede se od zacatku.
Skript se spousti automaticky po startu systemu z /etc/rc.local s nejvyssi prioritou.
|
martin@eu:/$ cat /etc/rc.local #!/bin/sh -e nice -n -20 /usr/local/bin/disk & # kazdych 5 vterin zapise na disk do /tmp (aby nemohl zaparkovat) exit 0 martin@eu:/usr/local/bin$ |
A co z toho plyne? Ekologie vam mozna usetri paw W elektriny, ale kazdou chvily budete kupovat novy disk a prijdete o data.
Doprdele s ekologii!!!