I kdyz zijeme v roce 2015 a Blu-ray je technologie asi 10 let stara, stale neni mozne v nejnovejsich verzich Ubuntu bez problemu vypalovat BDR disky. Po dlouhe dobe a hodne znicenych mediich jsem nalezl funkcni postup.
Dlouho jsem resil problem se zalohovanim objemnych dat. Jde o data, ktera se jednou zalohuji a v idealnim pripade nebude zaloha nikdy potreba.
Mezi me pozadavky patrila nizka cena na „zarizeni“ a na media. I kdyz jsou opticke disky dnes zatracovane, vybral jsem si Blu-ray a nelituji. V diskuzich me stale vsichni presvedcuji, at si koupim hard disky, extreni hard disky, nebo USB flash disky. Na moji potrebuju je to ale absolutne nevhodne a drahe. Nabudu vytvaret zadnou srovnavaci cenovou tabulky porovnavajici CD/DVD/HDD/FLASH/… Kdo ma zajem, at si podle aktualnich cen vyhodnost spocita.
Drive mel levne BDR CZC.cz, ale to je minulost. Aktualne nakupuji v eshopu hptonery.eu. Maji 10 kusu TDK BDR za 169Kc, coz je krasnych 17Kc za 25GB medium – pratelska cena.
Protoze obcas potrebuji zalohovat jina PC, rozhodl jsem se pro externi Blu-ray machaniku. Vzhledem k velikosti medii samozrejme USB 3.0.
Na eBay je bezne k sehnani mechanika Panasonic UJ-240 v USB 3.0 ramecku (bezne microUSB 3.0). Hotovy komplet. V dubnu letostniho roku me vysla na 1496Kc vcetne vsech poplatku.
Vypalovacka je bezne pouzitelna i po USB 2.0, jen to dele trva. Na USB 2.0 palim maximalne 2x, vice uz je riziko. 1x odpovida 4,5MB/s a 2x se rovna 9MB/s.
Postup vypalovani
A ted hlavni problem – Ubuntu neumi palit na BDR.
Podle oficialni Ubuntu Wiki se nikdy nesnazte postupovat! Ja takhle znicil 4 kusy BDR. Ani nejnovejsi cdrtools (Cdrecord-ProDVD-ProBD-Clone 3.01) nefunguje, a to ani z grafiky, ani z teminalu. Spustite neco jako:
sudo cdrecord -v -dao driveropts=burnfree speed=1 dev=/dev/sr0 DISC.udf
a okamzite po zacatku vypalovani dojde k podteceni bufferu a medium je na vyhozeni.
Nakonec jsem skoncil u growisofs a vse funguje, jak ma. Nejdriv je potreba pripravit UDF image pro vypalovani, pote ho pripojit. Po pripojeni s UDF obrazem pracujeme jako s beznym flash diskem. Po odpojeni ho staci vypalit. Zde je muj kompletni postup:
truncate -s 25GB MYBLURAY-DISC.udf mkudffs MYBLURAY-DISC.udf mkudffs --vid="Jmenovka disku" MYBLURAY-DISC.udf sudo losetup -f MYBLURAY-DISC.udf sudo mount /dev/loop0 /mnt/MYBLURAY-DISC # ... naplneni daty ... sudo umount /dev/loop0 sudo losetup -d /dev/loop0 sudo growisofs -speed=2 -use-the-force-luke=spare:none -Z /dev/sr0=/home/martin/MYBLURAY-DISC.udf
Nejdriv vytvorime prazdny soubor, maximum je 25GB. Pokud potrebujeme palit treba jen 15GB, vytvorime 15GB a vypalovani bude o to rychlejsi.
Pote vytvorime v souboru UDF filesystem a nastavime disku jmenovku.
Nasledne vytvorime ze souboru loop zarizeni a pripojime ho. Pripojeni si vetsinou automaticky zaridi GUI nastroj, v Ubuntu Nautilus.
Posledni prikaz vypali disk.
Diky „use-the-force-luke=spare:none“ se sice obejde problem s chybovou hlaskou, ale muze teoreticky nastat chyba pri vypalovani.
Spolehlivejsi je BD medium nejdrive zformatovat a az pote palit:
dvd+rw-format /dev/sr0 sudo growisofs -speed=2 -Z /dev/sr0=/home/martin/MYBLURAY-DISC.udf
Tim se aktivuje Blu-Ray Defect Management. Zjednodusene: PC posle data do bufferu vypalovacky a ta vypali sektor. Pote ho hned precte a porovna s daty v bufferu. Jestlize souhlasi, jde na dalsi, pokud ne, vypali se sektor znova a puvodni se oznaci za vadny – neco jako hard disk. Jenze tim se paleni zpomali. Idealni treba na zalohy, velka spolehlivost za cenu delsiho casu.
Nejsmutnejsi je, ze vsechny potrebne balicky jsou v oficilanich zdrojich Ubuntu. A presto K3B, ani Brasero neumi palit BDR. Oni teoreticky umi, ale v growisofs je chyba, takze po vypaleni vzdy dostaneme hlasku o neuspesnem vypaleni. Resi ji parametr „-use-the-force-luke=spare:none„, nebo format noveho media pred zacatekem vypalovani.
Nikdy nepouzivejte cdrecord ani wodim na vypalovani DVD a BD. Tyto programy jsou dobre pouze na paleni CD!!!
Dobry den, ja resil problem s rychlosti USB 2.0.
U Blu-ray odpovida 1x rychlost 4,5MB/s. Pro 4x to je 18MB/s, coz je casto limit USB 2.0. Dalsi rychlost je az 6x a odpovida 27MB/s a to je po USB 2.0 temer nemozne.
2x je 9MB/s. Tuto rychlost USB 2.0 bez problemu zvladne a cekani (47 minut) na vypaleni je jeste snesitelne.
ja som tiez po 10 rokoch objavil caro Bluray a pouzivam ho presne k rovnakemu ucelu. Chcem len dodat, ze existuju 2 typy medii LTH a HTL. Dnes su skoro vsetky bezne dostupne media typu LTH, ktore maju organicku zaznamovu vrstvu a tym predpokladanu nizsiu zivotnost. Vznkikli prave preto, lebo su lacnejsie na vyrobu. HTL media su povodne BD-R a dnes je ich pomenej, lebo su drahsie, ale maju anorganicku kovovu zaznamovu vrstvu, ktora ma ovela vyssiu zivotnost (podobnost s DVD-RAM). Jedny z najdostupnejsich HTL BD-R je Mediarange https://www.alza.cz/mediarange-bd-r-25gb-4x-speed-10ks-d155968.htm?catid=18848925