OSD notifikace v Linux & upozorneni na dokonceni prikazu

Obcas potrebujeme zobrazit OSD (On-screen display) notifikaci v Linuxu. Jsou to male okynka/bubliny, ktere vyskoci vetsiou pobliz systray s informaci a po chvili se zavrou. Ja rad pouzivam OSD notifikace na upozoroneni na konec kompilace a podobnych dlouho trvajicih cinnosti.

Jendotlive ukazky budeme demonstrovat na prikladu kompilace. Je mozne je pouzit libovolne jinak.

1. E-mail

Notifikace e-mailem je jednoducha a prijde i do mobilu, pokud mame synchronizovanou postu. Jeji nevyhodou je pouziti mailu a nutnost mit nainstalovany mailserver.

Samotna notifikace:

Pouze pokud se kompilace povede:

Po jakemkoliv vysledku kompilace:

2. aosd_cat

Ponekud lepsi je program aosd-cat. Nalezneme ho v balickach Ubuntu. Umi klasicke desktopove OSD notifikace, tedy zadny mail. Proste vyskoci text na monitoru, nema zadny ramecek/okno, jenom text. V manualu je podrobne popsane nastaveni, umi toho dost. Proto jenom jednoduchou ukazku:

Rychlopopis prikazu: zobrazi text na 5 sekund, 100 pixelu od leveleho dolniho kraje monitoru, pruhlenodst nastavena na composite (2).

3. notify_send

Je asi nejvice elegantni metoda. Pouziti je stejne, jako v bodu 1, pouze nahradime text kurzivou nize uvedenym prikazem.

Nejjednodussi syntaxe je „nadpis“ „text zpravy“. V textu je mozne pouzivat escape sekvence, napr. kvulu zalomeni radku. Parametr t je doba zobrazeni notifikace v milisekundach. Jak text notifikace je mozne pouzit vystup z libovolneho prikazu. V ukazce prikaz datewhoami a df.

Je mozne nastavit dulezitost. Mozne jsou 3 hodnoty. Pokud pouzijeme critical, nepouzije se timeout. Notifikace pak je zobrazene do te doby, nez ji uzivatel odklikne mysi.

Pokud se budeme drzet prikladu kompilace, je pouziti obdobne, pouze nepredavame nic rourou.

Pro zvyrazneni je mozne notifikaci pridat ikonu. Jak rika dokumentace:

The notification icon. This is represented either as a URI (file:// is the only URI schema supported right now) or a name in a freedesktop.org-compliant icon theme (not a GTK+ stock ID).

Druha moznost je pouzit systemovou ikonu. Ty jsou v podadresarich /usr/share/icons/gnome/32×32/ :

Nazev se udava bez cesty a bez pripony. Priklad pro ikonu /usr/share/icons/gnome/32×32/emotes/face-cool.png :

Spise pro zajimavost – jednoduse lze monitorovat obsah souboru:

jakmile na konci souboru pribyde novy radek, okamzite vyskoci notifikace. Zrovna na syslog to neni dobry napad. Behem chvili budeme mit plny monitor notifikaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *